Ruknovi namaza

Ruknovi namaza su sastavni dijelovi namaza bez kojih namaz nije ispravan.


1- Stajanje u namazu (ukoliko je čovjek u mogućnosti)
2- Početni tekbir
3- Učenje fatihe na svakom rekatu
4- Ruku’u (pregibanje)
5- Vraćanje sa ruku’u (uz uspravljanje cijelog tijela)
6- Činjenje sedžde na sedam udova (čelo, dlanovi, koljena, vrhovi stopala)
7- Sjedenje između dvije sedžde

8- Zadnji tešehhud i sjedenje na njemu
9- Smirenost tokom obavljanja svih ruknova
10- Redoslijed između ruknova
11- Predaja selama

Propis onoga ko izostavi jedan od ruknova namaza:

1. Pokvaren je namaz onome ko jedan od ruknova namjerno izostavi, a izostavljanje početnog tekbira iz neznanja ili zaborava ima status kao da se u namaz nije ni ušlo.

2. Ukoliko klanjač izostavi jedan od ovih ruknova iz neznanja ili zaborava, onda će se vratiti na taj rukn, učiniti ga, a zatim nastaviti da klanja ono što dolazi iza tog rukna, pod uslovom da nije stigao do tog istog rukna na drugom rekatu. Ukoliko stigne do tog rukna na drugom rekatu, taj (drugi) rekat će računati prvim, a prvi (klanjan bez rukna) će se smatrati poništenim.

Npr. onaj ko zaboravi ruku’, i učini sedždu, obaveza mu je, kada se sjeti, da se vrati kako bi učinio ruku’, osim u slučaju ako je stigao do ruku'a na drugom rekatu. Taj drugi rekat će se računati kao prvi (tj. onaj na kojem je izostavio ruku’), a na kraju namaza, nakon selama, će obaviti sehvi sedždu.

3. Ukoliko osoba koja ne zna, izostavi neki rukn ili šart namaza, ponoviće namaz, ako još traje njegovo vrijeme, a ako je vrijeme tog namaza prošlo, ne mora da ga ponavlja, jer propisi su samo obavezujući nakon njihove spoznaje i mogućnosti da se urade.

Priredio: https://vodicdodzenneta.com/

Pregledao i Prilagodio: prof. Muhamed Ikanović