Pitanje: Esselamu – Alejkum zanima me vezano za propis nosenja parfema zenama je grijeh izlazak iz kuce sa parfemom , citala sam da se smatra da nam namaz nece biti validan dok se ne okupamo i ne pristupimo namazu tako ciste. Da li sam ispravno razumjela pravilo ? I ako je tako kako da postupimo ljeti, kad je vruce koristim dezodorans vozimo se recimo u javnom prevozu. Jesam li duzna nakon dolaska kuci okupat se i pristupit namazu ako sam stavila dezodorans. Bila bi Vam zahvalna da ovo pitanje malo mi priblizite i pojasnite.
Odgovor: Alejkumu selam ve rahmetullahi ve berekatuhu
Tri su stanja vezana za ovaj propis:
1-Kada žena izađe namirisana, znajući da će biti u blizini muškaraca, te ih zbog svog mirisa iskuša, tada je počinila veliki grijeh.
2-Stanje ako žena predpostavlja da će se susresti ili proći pored muškaraca, ali nije sigurna, te ih ne iskuša mirisom, tada je počinila haram.
3-Kada je žena sigurna da neće se sresti sa muškarcima, tada je pokuđeno da izađe namirisana.
Vezano za namaz, obaveza je ženi da se okupa ako joj je čitavo tijelo namirisano, a ako je dio, tada će ukloniti miris sa tog dijela tijela, pranjem ili nečim sličnim.
A ako joj se miris nalazi na odjeći, tada će zamjeniti odjeću ili oprati taj dio odjeće.
Ako bi se desilo da i namirisana klanja, namaz bi joj bio ispravana, te sa nje bi spala obaveza farza, uz počinjeni grijeh.
Kreme, dezodoransi čiji miris preovladava, u smislu da daju isti efekat kao miris, imaju isti propis kao i sam miris.
Hvala Allahu, danas imate dezodoranse i kreme, koji imaju vrlo lagan ili slab miris, ili čak bez mirisa, tako da takve kreme ili dezodoranse možete koristiti kao zamjenu.
Allah najbolje zna.
Odgovorio: mr. Midhat Bašić