Pitanje: Da li je ženi zabranjeno odbiti muža u postelji?
Odgovor: Ebu Hurejra, radijallahu anhu, prenio nam je sljedeće Vjerovjesnikove, sallallahu alejhi ve sellem, riječi: “Kada muž pozove suprugu u postelju i ona odbije, meleki je proklinju sve dok ne osvane. ”
U drugoj verziji kaže se: ‘Ako žena zanoći izbjegavajući postelju svoga muža, meleki je proklinju sve dok mu ne dođe. ”
A u trećoj verziji, opet, stoji: ‘Tako mi Onoga u čijoj ruci je moja duša, kada god čovjek pozove suprugu u postelju i ona ga odbije, Onaj na nebesima bude ljut na nju sve dok joj muž ne oprosti. ”
Muaz b. Džebel, radijallahu anhu, pripovijeda sljedeći hadlis: “Kada god žena uznemiri svoga muža na ovom svijetu, njegova žena hurija uzvikne: ‘Ne uznemiruj ga, Allah te ubio! On je kod tebe poput stranca i gosta, možda te ubrzo napusti i dođe nama. “‘
Propisi u vezi s poglavljem:
Prvo, zabranjeno je ženi da bez opravdanog razloga odbije svoga
muža kada je pozove u postelju, jer želja za spolnim odnosom je strast kojoj čovjek mora odmah udovoljiti. I zato islam potiče ženu da
pomogne svome mužu u obaranju pogleda i sačuvanju časti.
Drugo, čovjeku je teže podnositi želju i potrebu za spolnim odnosom nego ženi, zato je veliki grijeh da žena odbije muža u postelji i time zaslužuje Allahovu srdžbu.
Treće, žena se ne treba pravdati kućnim poslovima jer u životu postoje prioriteti. U tom kontekstu Talik b. Alija, radijallahu anhu, prenosi da je Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, kazao: “Kada čovjek pozove ženu u postelju, neka mu se odazove, pa makar pripremala hranu. ” Korisno je znati da neki novotari kažu da se Resulullahove, sallallahu alejhi ve sellem, riječi: ‘..Onaj na nebesima bude ljut na nju..” odnose na meleke. Ovo je pogrešno tumačenje i očito je da se ove Poslanikove, sallallahu alejhi ve sellem, riječi odnose na Uzvišenog Allaha. U djelu Rehdžetun-na:drin, 1/367-368, kritizirao sam ovaj njihov stav i objelodanio da nisu u pravu.
Iz knjige “Enciklopedija Zabrana u Islamu 3. dio”
Naslov originala: “Mewsua'tul-menahiš-šeri'jjeti fi sahihis-sunnetin-nebevijjeti ”
Autor: Selim el-Hilali