Bedžala b. Abda veli: “Omer, radijallahu anhu, poslao nam je dopis sljedećeg sadržaja: ‘Pogubite sve sihirbaze i sihirbasice”!’, te smo pogubili tri takve osobe.” Ibn Omer kazuje: “Hafsi je njena sluškinja napravila sihr, i to je priznala. Hafsa je zapovjedila Abdurrahmanu b. Zejdu da je pogubi, što je on i učinio.” Prenosi se od Osmaa en-Nehdija: “U prisustvu el-Velida neki je čovjek izvodio akrobacije, pa je, između ostalog, zaklao nekog čovjeka, te mu glavu potpuno odvojio od tijela, a zatim je vratio na njeno mjesto i taj je čovjek opet bio živ. Međutim, kad je to vidio, Džundub el-Ezdi pogubio je tog čovjeka.”
Vjerodostojne su sve verzije ovog hadisa. – Hadis bilježi Bejheki
Objašnjenje
Budući da je sihr jedan od najštetnijih poroka i budući da za posljedicu ima veliko zlo u društvu (pa štaviše, neke vrste sihra nevjerstvo su; to su one vrste u kojima se od šejtana traži pomoć), kao npr. ubistvo, uzimanje tuđeg imetka bespravno, izazivanje brakoloma, Svevišnji Allah odredio je veoma rigoroznu kaznu za one koji se bave magijom. Naime, kazna za bavljenje sihrom jest pogubljenje. U toj je kazni garancija da će u društvu vladati čistota i vrijednosti. To je ono što su uradili ovi ashabi.
Zejd bin Halid el-Džuheni, radijallahu anhu, prenosi da je
Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, nakon kišne noći na Hudejbiji klanjao sabah – namaz i kada je završio okrenuo se ljudima i upitao: “Znate li šta vam vaš Gospodar kaže? Allah i Njegov Poslanik najbolje znaju – odgovoriše. Među robovima Mojim ima onih koji su osvanuli kao vjernici i kao nevjernici. Vjernik je onaj koji je rekao: Kiša je padala iz Allahove dobrote i milosti – poričući tako moć zvijezda, a onaj ko je rekao: Kiša je padala zbog uticaja te i te zvijezde, taj ne vjeruje u Mene, nego vjeruje u zvijezde!”
Vjerodostojan – Muttefekun alejh
Objašnjenje
Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, je jednom prilikom klanjao sabah-namaz na Hudejbiji, selu blizu Mekke, nakon kišne noći. Kada je predao selam, ljudima se okrenuo i obratio pitavši ih: “Da li znate šta je vaš Gospodar rekao?” “Allah i Njegov Poslanik najbolje znaju”, odgovoriše ashabi. Rekao je: “Uzvišeni pojašnjava da ljudi mogu biti vjernici i nevjernici kada je posrijedi padanje kiše. Oni koji potvrde da je kiša pala jer je Allah tako odredio kao vid blagodati i milosti, takvi vjeruju u Allaha, Stvoritelja, koji svime upravlja, te ne vjeruju u zvijezde. A što se tiče onoga ko izjavi da je kiša pala uslijed te i te zvijezde, takav ne vjeruje u Allaha, već vjeruje u zvijezde. Dakle, to je mali širk jer je čovjek time zvijezdi pripisao da je uzrok padanja kiše, a Allah je nije učinio uzrokom za to, ni sa šerijatskog aspekta, a niti sa kosmičkog. Međutim, ukoliko bi neko vjerovao da su padanje kiše i ostale vremenske prilike uzrokovane pomjeranjem zvijezda u smislu da to sve zvijezde same po sebi regulišu, to je veliki kufr (nevjerstvo) koji izvodi iz vjere islama.
Koristi hadisa
- Pohvalno je kazati nakon što kiša padne: Mutirna bi fadlillahi ve rahmetihi – Kiša je padala iz Allahove dobrote i milosti.
- Ko smatra da zvijezde stvaraju i daju u postojanje padanje kiše, takav je počinio veliki kufr; a onaj ko smatra da su zvijezde samo uzrok, to je mali kufr, s obzirom da zvijezde u tome nisu nikakav uzrok, ni šerijatski, a niti kosmički.
- Blagodat može biti uzrokom da neko iskaže kufr ukoliko na njoj bude nezahvalan, a može biti i uzrokom ispravnog vjerovanja, ukoliko čovjek na njoj bude zahvalan.
- Zabranjeno je kazati da je kiša pala radi te i te zvijezde, pa čak i ako bi neko smatrao da je kiša pala u određeno vrijeme uslijed toga što se određena zvijezda tada pojavljuje na nebu. Sve je to zabranjeno, kako bi se zatvorili svi putevi koji vode do širka.
- Obaveza je srce vezati za Allaha Uzvišenog kada je posrijedi stjecanje dobrobiti i uklanjanje štete.
Prenosi se od Hasana da je kazao: “Ne otklanja sihr niko osim sihirbaza.”
Hadis je hasen (dobar) – Hadis bilježi Ibn Ebi Šejbe
Objašnjenje
En-nušre je otklanjanje sihra i vanjsko značenje riječi Hasana ukazuje na opću zabranu, jer otkloniti sihr nije u mogućnosti do onaj ko o njemu ima spoznaju. Ovo se odnosi na otklanjanje sihra drugim sihrom, što je vid šejtanskog djelovanja. Ibnul-Kajjim veli: “Liječenje sihra dozvoljenim lijekovima i učenjem Kur'ana dozvoljeno je, dok je liječenje drugim sihrom zabranjeno.”
Od Burejde, radijallahu anhu, prenosi se da je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, kazao:
“Ugovor izmeđ nas i njih je namaz. Onaj ko ga ostavi, učinio je kufr.”
Vjerodostojan – Hadis bilježi Tirmizi
Objašnjenje
Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nam pojašnjava da je namaz ugovor između muslimana, s jedne, i nevjernika i munafika, s druge strane. Onaj ko ga ne bude klanjao, počinio je kufr.
Koristi hadisa
- Velika je vrijednost namaza budući da se putem njega musliman razlikuje od nevjernika.
- Čovjeka tretiramo kao muslimana po njegovoj vanjštini, a ne ulazimo u njegove namjere i ono što je nama skriveno.
Od Huzejfe, radijallahu anhu, se prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, kazao:
“Između čovjeka i između širka i kufra je obavljanje namaza.”
Vjerodostojan – Hadis bilježi imam Muslim
Objašnjenje
Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nas upozorava na neklanjanje obaveznih namaza i obavještava nas da se između čovjeka i širka i kufra nalazi ostavljanje namaza. Namaz je drugi stub vjere islama i od iznimne je važnosti. Onaj ko ga ostavi negirajući njegovu obavezu, počinio je kufr po jednoglasnom mišljenju muslimana. S druge strane, onaj ko ga ostavi u potpunosti iz lijenosti, on je također nevjernik i oko ovog pitanja se prenosi jednoglasno mišljenje ashaba. Također, onaj ko ponekad klanja, a ponekad ne, on se izlaže ovoj velikoj opasnosti.
Koristi hadisa
- Važnost obavljanja i čuvanja namaza s obzirom da se u njemu ogleda razlika između vjerovanja i kufra.
- Velika prijetnja onome ko ne klanja i zapostavlja namaz.
Ibn Abbas, radijallahu anhu, prenio je sljedeće Resulullahove, sallallahu alejhi ve sellem, riječi upozorenja: “Ko nauči imalo od astrologije već je upao u sihr, a grešan je onoliko koliko je stekao tog znanja.”
Vjerodostojan – Hadis bilježi Ibn Madže
Objašnjenje
Kako je budućnost samo Allahu poznata, Vjerovjesnik je ovdje zabranio bilo kakav pokušaj da se ona sazna. U ove pokušaje ubraja se i astrologija koja označava da se na osnovu kretanja nebeskih tijela dokazuju zbivanja na Zemlji. Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, pojasnio je da se ovdje radio o vrsti sihra i sve što se više čovjek time bavo, sve je bliži sihru.
Od Imrana b. Husajna, r.a., i Ibn Abbasa, radijallahu anhuma, prenosi se da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Nije od nas onaj koji gata i kome se gata, onaj koji proriče i kome se proriče, onaj koji pravi sihr i onaj za koga se pravi sihr. Onaj ko ode vračaru i povjeruje u njegov govor postao je nevjernik u ono što je objavljeno Muhammedu, sallallahu alejhi ve sellem.”
Vjerodostojan – Hadis bilježi Bezzar
Objašnjenje
Kaže Vjerovjesnik, s.a.v.s., da neće biti od naših sljedbenika i onih koji slijede naš šerijat oni koji se bave gatanjem, proricanjem ili sihrom, kao ni oni koji za sebe tvrde da poznaju gajb (nedokučivog znanje), koji poznaje samo Uzvišeni Allah. Time se ništi i vjera i um. A onaj ko potvrdi istinitost ovih djela, on postaje nevjernik u Božiju objavu koja je došla da poništi ove predislamske običaje i da sačuva ljudski razum od toga. Tome se pridodaju i djela nekih ljudi, kao što je gledanje u dlan i fildžan, ili povezivanje nečije sreće ili nesreće sa nebeskim tijelima i slično tome. Dvojica imama, el-Begavi i Ibn Tejmijja, objasnila su značenje i odredili ko je gatar, vračar, astrolog i drugi koji se bave proricanjem, i ustanovili da svako onaj ko tvrdi da poznaje nedokučivo znanje potpada pod termin “gatar” ili se podudara s njim u značenju tako da se tretira isto. A gatar je onaj koji obavještava o onome što će se desiti u budućnosti i pri tome se pomaže džinima i šejtanima koji pokušavaju dokučiti nebeske tajne.
Preuzeto: (hadeethenc.com)