Pitanje: Kada čovjek obavi zahvat na očima (radi se o laserskom uklanjanju dioptrije), nakon toga se jedan kratki period ne smije umivati oko očiju kako voda slučajno ne bi došla do oka i kako bi se izbjeglo trljanje očiju jer u tom slučaju može doći do komplikacija. To bi značilo nemogućnost pranja cijelog lica prilikom abdesta. Šta činiti i kako postupiti u tom slučaju obzirom da postoji opravdana bojazan da može doći do štete na oku pošto je rožnjača stanjena i u fazi oporavka?

Odgovor: To je pitanje nemogućnosti pranja nekog dijela koje je u osnovi farz prati, pa ili će koža tada uzeti propis zavoja pa se po njoj potrti rukom, ili ako ni to ne može, onda neće dirati i, po hanbelijama, uzet će tejemmum nakon abdesta kao zamjenu za to mjesto, a tako kažu i šejhovi na islamqa.

إذا لم يمكن المسح على العضو، الذي عليه الزيت أو الدواء ، ولم يمكن وضع لاصق عليه ، والمسح على اللاصق : غسل الأعضاء السليمة ، وتيمم عن العضو المريض .

https://islamqa.info/ar/answers/202874/هل-يلزمه-للوضوء-ازالة-الزيت-الذي-وضعه-على-يده-لعلة-من-مرض-ونحوه

Između ostalog, ovo što sam naveo da treba raditi kažu i sljedeći šejhovi:

Bin Baz

https://binbaz.org.sa/fatwas/8441/كيفية-وضوء-الممنوع-من-استعمال-الماء-في-بعض-اعضاء-الوضوء-والجريح-وصاحب-الجبيرة

Abdulkerim el-Hudajr

https://ar.islamway.net/fatwa/40337/حكم-العضو-الذي-لا-يمكن-غسله-بالماء-عند-الوضوء

Uz napomenu da je preče da se sami tejemmum izvrši u trenutku nakon pranja ostatka lica, koje se posuši, uzme se tejemmum, pa onda nastavi prati ostale udove, a ako to nije u mogućnost zbog daljine mjesta gdje ima čistu zemlju, onda će dovršiti abdest pa nakon toga uzeti tejemmum

Skupina učenjaka koja odgovara na sajtu islamqa (unutra su navedeni citati učenjaka koji kažu isto)

https://islamqa.info/ar/answers/137298/التيمم-عن-العضو-المريض-عند-عدم-استطاعة-استعمال-الماء-في-طهارته-في-الوضوء-والغسل

Skupina učenjaka koji odgovaraju na sajtu islamweb

https://www.islamweb.com/ar/fatwa/120530/ما-يلزم-عند-العجز-عن-غسل-بعض-أعضاء-الوضوء

Muhammed Firkus

https://ferkous.com/home/?q=fatwa-3

Gdje navodi izuzetno bitna pravila, i navodi od Ibn Tejmijje da je rekao za ovo rješenje koje sam spomenuo: „I ovo je Sunnet.“, ali spominje da je taj tejemmum nakon završetka abdesta.

Zatim:
Abdulaziz el-Fevzan

Ali ibn Salih el-Merri

i dr.

Odgovorio: prof. Ersan Grahovac