Kako nas sura el-Ihlas poučava da su žene ravnopravne s muškarcima

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ * اللَّهُ الصَّمَدُ * لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ * وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ *

Reci: “On je Allah – Jedan! Allah je Utočište svakom! Nije rodio i rođen nije, i niko Mu ravan nije!” (El-Ihlas, 1-4)

Iako je sura el-Ihlas jedna od najkraćih sura u Kur’anu, ona sadrži uzvišene i savršene poruke. Uzvišeni Allah u njoj jezgrovito objašnjava temelje ove vjere te indirektno, protivno svakom očekivanju, ukazuje na ravnopravnost žene i muškarca, ne samo žene kao žene, već i supruge, za koju se kaže da je u islamu obespravljena. Naravno, o ravnopravnosti spolova u islamu na drugim je mjestima ukazano na direktan način. Ovdje se samo potvrđuje činjenica da u Kur’anu nema oprečnosti, ni u tekstu, ni u značenju.

Što se tiče položaja žena u islamu, one su ravnopravne i jednake s muškarcima ali nisu iste, i u tome ima razlike. Uostalom, u islamu ne postoji razlika između bjelaca i crnaca, visokih i niskih ljudi, muška i ženska. Žena može biti bolja od muškarca, a i gora. Kao Allahovo stvorenje ima u nekim osobinama i funkcijama prednost nad muškarcem, a u nekima ima muškarac, i zato nisu isti jer se fizički razlikuju, ali su jednaki pred Bogom.

Na koji način Božije riječi:

وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ

“…i niko Mu ravan nije” (El-Ihlas, 4) ukazuju na ravnopravnost između spolova, o kojoj govorimo? Evo na koji način: Uzvišeni Allah veli da nije ničiji otac, ničije dijete i da Mu niko nije ravan, tj. da nema supruge. To se jasno razumije iz ovog ajeta kad ga proučimo na arapskom jeziku. Ovo je tako zanimljiva, a ujedno i prelijepa konstrukcija u kojoj Uzvišeni Allah ukazuje na to da nije otac, ni sin, ni suprug, da bi vjernici jasno razlikovali vjerovanje u jednog jedinog Boga od vjerovanja u to da Bog ima porodicu, od vjerovanju u mitologiju, antropomorizam i antropoteizam.

Prof. Abdullah Mujić