1. “Nisam ostavio iza sebe teže iskušenje po muškarce od iskušenja žena.”  

Vjerodostojan – Muttefekun alejh

Objašnjenje

Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, veli da su žene veliki uzročnik iskušenja, jer traže od muškaraca da ih izdržavaju, što ponekad oni ne mogu da podnesu, i da uzrokuju zavođenje, da se udaljuju od Pravog puta kada izađu i pomiješaju se sa muškarcima. Šteta u tome je i za vjeru i za dunjaluk.  

2. Ebu Hurejre, radijallahu ‘anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, rekao: “Čovjeku je određen udio u bludu, što će on neminovno i učiniti: blud očiju je pogled, blud ušiju je slušanje, blud jezika je govor, blud ruku je dodir, blud nogu je koračanje, duša želi i nada se, a spolni organ to sve potvrđuje ili negira.” Muttefekun ‘alejhi, a ovo je verzija Muslima, dok je verzija Buharije kraća.  

Vjerodostojan – Muttefekun alejh

Objašnjenje

Značenje hadisa: “Čovjek će neminovno počiniti određeni vid bluda”, osim koga Allah sačuva. Zatim je Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, naveo primjere za to: ” blud očiju je pogled”; kada čovjek pogleda ženu, pa makar i bez strasti, učinio je vid bluda – blud očiju. “Blud ušiju je slušanje”; kada čovjek sluša ženu i naslađuje se, učinio je blud učima. “Blud ruku je dodir”, tj. dodir žene i sl. ” Blud nogu je koračanje”, tj. kada čovjek ide na mjesta gdje se čini blud, ili vidi ženu pa je prati i sl. duša želi i nada se. Čovjek je naklonjen ovome, što predstavlja blud srca. ” a spolni organ to sve potvrđuje ili negira”: tj. ako učini blud putem odnosa, onda je potvrdio blud ostalih organa, a ako ne učini blud putem odnosa onda je to negiranje bluda ostalih organa. Ovaj hadis ukazuje na opasnost vezivanja za žene, bilo da se radi o slušanju i pogledu, trudom da se ode do njih ili da se srcem požele, jer sve je to vid bluda. Zato razuman i čedan čovjek mora da pazi da neki od ovih organa nije vezan za neku ženu. Šerhu rijadis-salihin, Ibn Usejmin, 6/358-359.

3. Od Džabira bin Abdullaha, radijallahu anhuma, se prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, rekao:

“Ne učite znanje kako biste se nadmetali sa učenjacima, niti da biste se raspravljali sa neznalicama, niti da biste zauzimali pročelja na sijelima. Ko učini to – Džehennem, Džehennem!”  

Vjerodostojan – Hadis bilježi Ibn Madže

Objašnjenje

Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, nas upozorava da ne stičemo znanje kako bismo se nadmetali sa učenjacima, te kako bismo im istakli da smo i mi učenjaci poput njih. Nadalje, zabranjeno nam je tražiti znanje kako bismo se upuštali u raspravu sa onima koji nemaju adekvatno znanje i na koncu, upozoreni smo da ne sakupljamo znanje kako bismo zauzimali pozicije nadređenih u skupovima. Ko učini nešto od toga, takav zaslužuje Džehennem uslijed pretvaranja kojeg je iskazivao i neiskrenosti u stjecanju znanja.

4. Od En-Nevvasa bin Sem'ana el-Ensarija, radijallahu anhu, se prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, rekao:

“Allah navodi primjer pravog puta. Dva zida se nalaze na obje strane puta, a na tim zidovima su otvorena vrata preko kojih su spuštene zavjese. Na početku puta nalazi se jedan pozivač koji govori: ‘Ljudi, krenite svi ovim putem i nemojte ići na stranputicu!’ Drugi pozivač nalazi se iznad puta i kada čovjek želi da otvori bilo koja prekrivena vrata ovaj pozivač ga upozori: ‘Teško ti se, ne otvaraj ova vrata! Ako ih samo otvoriš, neminovno ćeš i ući.’ Ovaj put predstavlja islam, a dva zida su Allahove granice. Što se tiče otvorenih vrata, to je ono što je Uzvišeni zabranio, a pozivač na početku puta je Allahova knjiga. Na kraju, pozivač iznad puta je savjetnik od Allaha kojeg svaki musliman ima u srcu”.  

Vjerodostojan – Hadis bilježi Tirmizi

Objašnjenje

Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, nam u ovom hadisu pojašnjava da je Allah naveo primjer za islam. Islam je, naime, poput pravog puta na kojem nema skretanja. Sa obje strane se nalazi po jedan zid koji ga okružuju. Na tim zidovima se nalaze otvorena vrata koja predstavljaju zabrane i na tim vratima se nalaze zavjese koje ne dozvoljavaju onome ko prolazi tim putem da vidi šta se nalazi iza njih. Na početku puta nalazi se pozivač koji ljude usmjerava i govori im da se drže pravog puta, te da ne skreću sa njega, a to je Allahova knjiga. Drugi se pozivač nalazi iznad puta, pa musliman kada god pomisli da makar i malo zakloni zavjesu te da proviri kroz vrata, ovaj ga pozivač ukori i upozori ga da ako skloni zavjesu da će neminovno ući na ta vrata i neće se moći suzdržati. To je savjetnik od Allaha koji se nalazi u svakog muslimana.  

Koristi hadisa

Islam je istinska vjera i on predstavlja pravi put koji vodi u Džennet. 

Obaveza nam je da se pridržavamo Allahovih granica u onome što je dozvolio i zabranio. U suprotnom, zanemiravanje toga dovodi do propasti. 

Vrijednost veličanstvenog Kur'ana i podsticaj da se postupa u skladu s njim. U njemu se nalazi uputa, svjetlo i uspjeh. 

Allahova milost prema robovima ogleda se i u tome što je dao da svaki musliman ima osjećaj koji ga navodi da ostane ustrajan na pravom putu i koji mu ne dozvoljava da sa njega skrene. 

Allah je iz Svoje milosti dao da se robovi susreću sa određenim preprekama koje im ne dozvoljavaju da se upuste u ono što je zabranjeno. 

Jedan od načina podučavanja jeste da se navode primjeri kako bi se željena značenja bolje shvatila.

5. Aiša, radijallahu anha, prenosi

da je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, proučio ajet: “On tebi objavljuje Knjigu u kojoj su ajeti jasni; oni su glavnina Knjige; a drugi su manje jasni. Oni čija su srca pokvarena – željni smutnje i svog tumačenja, slijede one što su manje jasni. A tumačenje njihovo zna samo Allah. Oni, pak, koji su u nauku dobro upućeni, govore: ‘Mi vjerujemo u njih, sve je to od našega Gospodara!’ A samo razumom obdareni shvaćaju.” (Alu Imran, 7).” Aiša je rekla: “Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, mi je rekao: ‘Kada primijetiš one koji se povode za smutnjom, znaj da je Allah upozorio na njih pa ih se pričuvaj!'”  

Vjerodostojan – Muttefekun alejh

Objašnjenje

Jednom prilikom, Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, je proučio ovaj ajet: “On tebi objavljuje Knjigu u kojoj su ajeti jasni; oni su glavnina Knjige; a drugi su manje jasni. Oni čija su srca pokvarena – željni smutnje i svog tumačenja, slijede one što su manje jasni. A tumačenje njihovo zna samo Allah. Oni, pak, koji su u nauku dobro upućeni, govore: ‘Mi vjerujemo u njih, sve je to od našega Gospodara!’ A samo razumom obdareni shvaćaju.” U ovom ajetu Uzvišeni Allah nam kazuje da je objavio Svome Poslaniku Kur'an koji sadrži ajete čija su značenja jasna i propisi dokučivi (ar. muhkem). Ti ajeti čine većinu Kur'ana i njih treba koristiti kao referencu kada dođe do razilaženja. S druge strane, u Kur'anu imamo i ajete (ar. mutešabih) koji mogu ukazivati na više značenja pa su, stoga, nekim ljudima nejasni i mogu im izgledati da su u suprotnosti sa nekim drugim ajetima. Allah nam je, nakon toga, skrenuo pažnju kako se ljudi postavljaju naspram ovih ajeta. Postoje ljudi, naime, koji slijede mutešabih ajete, a zapostavljaju muhkem. Oni ajete tumače onako kako odgovara njihovim strastima i time druge ljude odvode na stranputicu. S druge strane, imamo ljude koji tumače mutešabih ajete u skladu sa muhkem ajetima i vjeruju da su svi oni od Uzvišenog Gospodara. Osim toga, oni vjeruju da su svi ajeti u skladu jedni s drugima i da ne mogu biti kontradiktorni. Međutim, to mogu shvatiti samo oni koji su obdareni razumom. Poslije toga, Poslanik skreće pažnju Aiši, radijallahu anha, da kada zapazi te ljude koji slijede mutešabih ajete, to su oni na koje je Uzvišeni Allah upozorio kazavši: “Oni čija su srca pokvarena.” Njih se pripazi i nemoj im se približavati!  

Koristi hadisa

Muhkem (Jasni) ajeti su oni ajeti čija značenja su jasna, a mutešabih (Manje jasni) su oni koji nose više značenja, te kao takvi, iziskuju dublje promišljanje. 

Upozorenje na druženje sa novotarima, onima koji slijede svoje strasti i koji propagiraju razne smutnje kako bi odveli ljude na stranputicu. 

Na kraju ajeta Uzvišeni je kazao: “A prisjećaju se samo oni koji razum imaju”, čime želi da podstakne zabludjele da se vrate na Pravi put i želi da pohvali one koji su upućeni. Dakle, onaj ko odabere slijeđenje strasti i ne prihvati pouku iz Kur'ana, takvog ne krasi počast razuma. 

Slijeđenje manje jasnih ajeta razlog je skretanja srca sa Pravog puta. 

Obaveza je mutešabih ajete razumjeti uzimajući u obzir muhkem ajete. 

Allah je dao da jedan dio Njegove knjige bude sasvim jasan, a drugi manje jasan kako bi iskušao ljude čime će se istaći oni koji su upućeni i oni koji su u zabludi. 

Postojanje manje jasnih ajeta u Kur'anu pokazuje nam vrijednost učenjaka i podsjeća nas na ograničenost naših razuma kako bismo se sasvim predali našem Stvoritelju priznavajući Mu našu slabost. 

Vrijednost temeljitog vladanja znanjem i neophodnost ustrajnosti na njemu. 

Učenjaci tefsira se razilaze po pitanju stajanja na riječi “Allah” u dijelu ajeta: “A tumačenje njihovo zna samo Allah. Oni, pak, koji su u nauku dobro upućeni.” Oni koji zastanu na ovoj riječi, tada riječ “tumačenje” označava suštinu i kakvoću nečega što ne poznaje niko drugi mimo Uzvišenog. Kao primjer se može navesti suštinsko poznavanje duše, vrijeme nastupanja Sudnjeg dana i tako dalje; a oni koji su u znanje duboko pronikli vjeruje i u te ajete, te poznavanje kakvoće toga prepuštaju Allahu. Na drugoj strani, učenjaci koji ne zastaju na riječi “Allah” tada riječ “tumačenje” nosi značenje pojašnjenja i obrazloženja. Naime, ta tumačenja poznaju Allah i oni koji su duboko pronikli u znanje. Oni, naime, vjeruju u mutešabih ajete, te ih razumijevaju u skladu sa muhkem ajetima.

6. El-Mikdam b. Ma'di Kerib, radijallahu ‘anhu, prenosi da je čuo Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, da je kazao: „Čovjek goru posudu od stomaka ne može napuniti. Dovoljno mu je nekoliko zalogaja koji će ga održati u životu. A ako već mora puniti, neka trećinu napuni hranom, trećinu pićem, a neka trećinu ostavi za disanje.“  

Vjerodostojan – Hadis bilježi Ibn Madže

Objašnjenje

Plemeniti Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, nas upućuje na jedan od osnova medicine, zaštitu kojom čovjek čuva svoje zdravlje a to je konzumiranje malo hrane, odnosno da čovjek jede onoliko koliko je potrebno da utoli glad i da ojača da može obavljati svakodnevne poslove. Najgora posuda koju čovjek može napuniti je stomak, jer kada se čovjek najede to može uzrokovati teške bolesti kojima nema broja. Zatim kaže Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, da čovjek ako mora da se najede, neka za to odredi trećinu želuca, drugu trećinu neka ostavi za vodu, a treću praznu da može disati, tako da ne osjeti tjeskobu, poteškoću ili lijenost u izvršavanju onoga što mu je Allah, subhanehu ve teala, naredio od stvari vezanih za vjeru ili dunjalučkih stvari.

7. Ukba b. Amir, radijallahu anhu, kazuje da je Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Bojim se da će mom umetu nauditi dvije kategorije ljudi: oni što se (neiskreno) vezuju za Kur'an i oni što se vezuju za mlijeko. Kad je riječ o prvoj kategoriji, to su oni koji će iz gradova odlaziti u periferiju, slijediti strasti i izostavljati namaz. A kad se radi o drugoj kategoriji, to su dvoličnjaci koji će učiti Kur’an i pomoću njega pobijati stav vjernika.”  

Vjerodostojan – Hadis bilježi imam Ahmed

Objašnjenje

Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, u ovom hadisu ispoljava sa strah za svoj ummet od svije pojave, od kojih je jedna vezana za Kur'an, a druga za mlijeko. Kada je u pitanju povezanost za mlijeko, to se odnosi na ljude koji će odlaziti na pašnjake i poljoprivredna zemljišta, gdje će ugađati svojim prohtjevima, udaljit će se od gradova gdje se obavljaju namazi u džematu i džume, neće klanjati, nego će samo žudjeti za mlijekom. Kada je riječ o Kur'anu, tu se misli na licemjere koji će ga izučavati, ali po njemu neće raditi, nego će to činiti samo s ciljem da se neosnovano s vjernicima raspravljaju kako bi ih odvratili od istine. Dakle, sam Kur'an i samlo mlijeko nisu štetni, nego je Poslanik koristio te izraze u prenesenom značenju, a Allah najbolje zna.

Preuzeto: (hadeethenc.com)