Pitanje: Esselamu alejke ve rahmetullah ve berekatuhu.
Postoje li mezehbske razlike u načinu obavljanja sehvi sedzde? Jer kod nas ima jedna varijanta kada se i za bilo koji propust u namazu sehvi sedzda cini tako da se preda selam na desnu stranu i zatim se ucine dvije sedzde. A meni je poznata druga varijanta kada se sehvi sedzda moze ciniti prije i poslije selama u zavisnosti koji je propust ucinjen?
Odgovor: Alejkumu selam ve rahmetullahi ve berekatuhu.
Postoje mezhebske razlike u formi sehvi sedžde,
Način koji si spomenuo je kod Hanefija.
Kod Šafija se čini sehvi sedžda na zadnjem sjedenju poslije tešehuda i salavata, a prije selama.
Kod Hanbelija kod njih je ispravna sehvi sedžda i nakon selama, ovisno od propusta, te kažu da da će čovjek postupiti ovisno od situacije i propusta, onako kakve su situacije prenešene od Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, a ako nema prenešeno situacije, učiniti će čovjek sehvi sedzdu prije selama.
Kod Malikija može i prije ili poslije selama, ovisno od propusta.
Čak ima devet misljenja po pitanju forme sehvi sedžde, te oko 13 hadisa koji govore o ovom propisu, gdje je prenešeno da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, činio prije i poslije selama.
Stoga je ova mesela gdje je razilaženje prihvatljivo, te ispravno je uradi na bilo koji način koji je prenešen.
Hanefiski način je takav, jer su pokušali spojiti hadise koji govore o sehvi sedždi prije i poslije selama, pa su rekli kada preselamimo na desnu stranu to biva poslije selama, a također, i prije selama na lijevu stranu.
Najpreče je da čovjek pokuša da u propustima koji su prenešeni u predajama, da spram toga čini i način prenešene sehvi sedžde, a gdje nije prenešen propust, da ako je taj propust uzrokovao dodatak da čini sehvi sedždu poslije selama, a gdje je propust uzrokovao nedostatak, da čini prije selama.
Allah najbolje zna
Odgovorio: mr. Midhat Bašić