1.Ebu Hurejre, radijallahu ‘anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, rekao: “Musliman je dužan prema svome bratu muslimanu petero: primiti mu selam, obići ga kad se razboli, dženazu mu ispratiti, odazvati mu se na poziv i kada kihne reći mu ‘jerhamukellah’ (Allah ti se smilovao).”
Vjerodostojan – Muttefekun alejh
Objašnjenje
U ovom hadisu pojašnjavaju se neke od obaveza koje musliman ima prema drugom muslimanu. Te obaveze su mnogobrojne, ali je Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, ponekada spominjao određene stvari, davajući im posebnu pažnju i značaj. Neke od tih mnogobrojnih obaveza spominju se u hadisu kojeg prenosi Ebu Hurejre, radijallahu ‘anhu, a u kojem Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, kaže: “Musliman je dužan prema svome bratu muslimanu petero: primiti mu selam”: Kada musliman nazove selam treba mu na selam uzvratiti. U drugom hadisu stoji: “Musliman je dužan prema svome bratu muslimanu šestero: Kada ga sretne da mu selam nazove.” Ko prema drugome muslimanu izvrši ove obaveze, još preče je da izvrši druge. Izvršavanjem tih obaveza musliman dolazi do velike nagrade, ako se toj nagradi nada i očekuje je. Prva od tih obaveza jeste: Kada ga sretneš da mu selam nazoveš. U drugom hadisu stoji: primiti mu selam. Druga dužnost je obići ga kad se razboli, tj. kada musliman radi bolesti ostane u svojoj kući, on ima pravo kod drugih muslimana da mu dođu u posjetu. Treća dužnost: dženazu mu ispratiti, od njegove kuće do mjesta gdje se klanja, bilo da se radi o džamiji, do kaburistana. Četvrta dužnost: odazvati mu se na poziv. Dakle, pravo muslimana jeste da mu se drugi musliman odazove kada ga pozove. Peta dužnost: i kada kihne reći mu ‘jerhamukellah’ (Allah ti se smilovao), jer je kihanje blagodat od Allaha i reakcija kojom se izbacuje strano tijelo, što čovjeka čini odmornijim. Zbog toga je propisana zahvala na ovoj Allahovoj blagodati, a onome ko čuje kihanje, propisano je da kaže: Jerhamukellah (Allah ti se smilovao). Onaj ko je kihnuo nakon toga treba kazati: “Jehdikumullahu ve juslihu balekum (Allah te uputio i stanje popravio).” Onaj ko se ne zahvali Allahu, ne zaslužuje da mu se kaže: jerhamukellah, a ne treba zbog toga da kori nikog osim sebe.
2. Ibn Abbas, radijallahu ‘anhuma, pripovijeda da je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, ušao bi kod nekog beduina da ga obiđe, a imao je običaj da kada uđe kod bolesnika, rekne: “Nije ništa (nije strašno), to je čišćenje od grijeha, inšaallah.”
Vjerodostojan – Hadis bilježi imam Buhari
Objašnjenje
Ibn Abbas, radijallahu ‘anhuma, prenosi da je Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, dolazio u posjetu nekom beduinu koji je bio bolestan, a tom prilikom učio bi dovu: La be'se, tahurun, inšallah, tj. To nije ništa opasno, tvoja bolest te čisti od grijeha i podiže ti stepene na Ahiretu.
3. Ebu Hurejra, radijallahu anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Kada neko obiđe bolesnika ili posjeti brata muslimana, glasnik ga zovne: ‘Divan si, divno je djelo koje si učinio, i u džennetu si sebi pripremio boravište.'”
Hadis je hasen (dobar) – Hadis bilježi Ibn Madže
Objašnjenje
Onaj ko obiđe bolesnika ili posjeti svoga brata u ime Allaha, doziva ga melek od Allaha Uzvišenog saopćavajući mu da se očistio od grijeha, da ga kod Allaha čeka nagrada i da je sebi u džennetu pripremio dvorac u koji će se nastaniti.
4. Prenosi Aiša, radijallahu anha, da bi Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, prilikom obilaska bolesnika iz svoje porodice potrao ga svojom desnom rukom i rekao: “Allahumme rabben-nasi, ezhibil-be'se, išfi, enteš-šafi la šifae illa šifauke, šifaen la jugadiru sekama” (Moj Allahu, Gospodaru ljudi, otkloni tegobu, izliječi, Ti liječiš, nema lijeka osim Tvoga, izliječi lijekom poslije koga nema bola).
Vjerodostojan – Muttefekun alejh
Objašnjenje
Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, prilikom obilaska neke od svojih supruga koja je bila bolesna, učio bi ovu dovu, potrao bi svojom desnom rukom po bolesnoj osobi i rekao: “Moj Allahu, Gospodaru ljudi…”, tražio bi od Allaha putem Njegovog općeg gospodarenja stvorenjima. Allah je Gospodar, Tvorac, Vlasnik i Upravitelj svime. “…otkloni tegobu…”, tj. bolest koja se pojavila i izliječi, Ti liječiš. Eš-Šafi je jedno od Allahovih imena, jer On je Taj Koji liječi, nema lijeka osim Njegovog. Lijek stvorenja je samo uzrok, a pravi uzročnik je Allah.
5. Sevban, radijallahu anhu, prenosi da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Kada musliman ode u obilazak brata muslimana, on je u džennetskoj harfi, sve dok se ne vrati.” “Šta je to džennetska harfa?”, upita neko, a Poslanik odgovori: “Otrgnuto džennetsko voće!” (Muslim)
Vjerodostojan – Hadis bilježi imam Muslim
Objašnjenje
Sevban, radijallahu anhu, prenosi da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Kada musliman ode u obilazak brata muslimana, on je u džennetskoj harfi sve dok se ne vrati.” “Šta je to džennetska harfa?”, upita neko, a Poslanik odgovori: “Ubrano džennetsko voće!” Sve dok je u posjeti kod bolesne osobe, muslimanu se nudi džennetsko voće. Uporedio je Poslanik nagradu onoga ko dođe u posjetu sa onim ko uzima ili kome se daju plodovi. Po drugom tumačenju, misli na put, tj. onaj ko ode u posjetu ide putem koji ga vodi do dženneta. Prvo tumačenje je bliže istini. Boravak kod bolesnika razlikuje se shodno stanju i osobi. Nekada se boravak kod bolesnog traži, a nekada ne traži. Nekada se zna da bolesnik voli da sjedi sa onim ko mu je došao, pa onda treba ostati duže, a nekada je suprotna situacija. Čovjek se ne ponaša istovjetno u svim situacijama.
6. Od Alije, radijallahu ‘anhu, se prenosi da je čuo Allahovog Poslanika, sallallahu ‘aleji ve sellem, da je rekao: “Kada musliman jutrom obiđe muslimana, blagosilja ga (dovu mu uči) sedamdeset hiljada meleka sve dok ne omrkne, a ako ga obiđe uveče blagosilja ga sedamdeset hiljada meleka sve do jutra, i ima bašču u Džennetu.”
Vjerodostojan – Hadis bilježi Ibn Madže
Objašnjenje
Ovaj hadis ukazuje da kada čovjek posjeti bolesnog muslimana biva u džennetskim vrtovima i velikoj Allahovoj blagodati, što ukazuje na vrijednost posjete bolesnika. Ako je to učinio jutrom ima tu nagradu, a i ako to učini navečer, ima tu nagradu. Pogledati: Šerhu rijadis-salihin, 4/471-472.
7. Sa'd b. Ebu Vekas, radijallahu ‘anhu, kaže: “Obišao me je Allahov Poslanik u bolesti, pa reče: ‘Allahu moj, izliječi Sa'da, Allahu moj, izliječi Sa'da, Allahu moj, izliječi Sa'da.'”
Vjerodostojan – Hadis je muttefekun alejh, a ovo je Muslimova verzija.
Objašnjenje
Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, obišao je Sa'd b. Ebi Vekkasa u bolesti, pa reče: „Allahu moj, izliječi Sa'da, Allahu moj, izliječi Sa'da, Allahu moj, izliječi Sa'da.“ Hadis je dokaz da je od Sunneta posjetiti bolesnika, te da se Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, lijepo ophodio prema ashabima. On je posjećivao bolesne i dovio za njih. Po ovome hadisu lijepo je učiti dovu tri puta: Allahu, izliječi tog i tog, jer to može biti uzrokom izliječenja.
8. Džabir, radijallahu anhu, pripovijeda: „ Jednom, Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, posjetio me dok sam bio bolestan; nije došao jašući, nego pješke.”
Vjerodostojan – Hadis bilježi imam Buhari
Objašnjenje
Džabir se jednom prilikom razbolio i Poslanik ga je posjetio, ali nije mu došao jašući mazgu niti konja, nego pješke.
9. Enes, radijallahu ‘anhu, priča da je rekao Sabitu, radijallahu ‘anhu: “Hoćeš li da te liječim onako kako je to Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, činio?” “Hoću.”, odgovori Sabit, a Enes prouči (reče): “Bože moj, Gospodaru ljudi, Koji otklanjaš muke i bolove, izliječi ga! Ti se jedini Koji liječi, drugog ljekara mimo Tebe nema! Liječenjem nakon koga nema povratka bolesti.” (Buhari)
Vjerodostojan – Hadis bilježi imam Buhari
Objašnjenje
Prenosi se da je Enes b. Malik pozvao Sabita El-Bunanija i kazao mu: “Hoćeš li da te liječim onako kako je to Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, činio?” On bi dovio da Allah izliječi bolesnog i da mu se više nikad ta bol ne pojavi. Islamski učenjaci složni su da je rukja dozvoljena ako se ispune tri uslova: 1. Da bude Allahovim riječima, imenima ili atributima. 2. Da bude na arapskom jeziku ili na bilo kojem jeziku da se uči ono što je razumljivo, a pohvalno je da bude putem učenja izraza koji se spominju u hadisima. 3. Da se ima uvjerenje da rukja ne liječi sama po sebi, nego da to biva Allahovom odredbom i voljom.
Preuzeto: (hadeethenc.com)