Ebu Hurejre, radijallahu ‘anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, rekao: “Musliman je dužan prema svome bratu muslimanu petero: primiti mu selam, obići ga kad se razboli, dženazu mu ispratiti, odazvati mu se na poziv i kada kihne reći mu ‘jerhamukellah’ (Allah ti se smilovao).”  

Vjerodostojan – Muttefekun alejh

Objašnjenje

U ovom hadisu pojašnjavaju se neke od obaveza koje musliman ima prema drugom muslimanu. Te obaveze su mnogobrojne, ali je Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, ponekada spominjao određene stvari, davajući im posebnu pažnju i značaj. Neke od tih mnogobrojnih obaveza spominju se u hadisu kojeg prenosi Ebu Hurejre, radijallahu ‘anhu, a u kojem Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, kaže: “Musliman je dužan prema svome bratu muslimanu petero: primiti mu selam”: Kada musliman nazove selam treba mu na selam uzvratiti. U drugom hadisu stoji: “Musliman je dužan prema svome bratu muslimanu šestero: Kada ga sretne da mu selam nazove.” Ko prema drugome muslimanu izvrši ove obaveze, još preče je da izvrši druge. Izvršavanjem tih obaveza musliman dolazi do velike nagrade, ako se toj nagradi nada i očekuje je. Prva od tih obaveza jeste: Kada ga sretneš da mu selam nazoveš. U drugom hadisu stoji: primiti mu selam. Druga dužnost je obići ga kad se razboli, tj. kada musliman radi bolesti ostane u svojoj kući, on ima pravo kod drugih muslimana da mu dođu u posjetu. Treća dužnost: dženazu mu ispratiti, od njegove kuće do mjesta gdje se klanja, bilo da se radi o džamiji, do kaburistana. Četvrta dužnost: odazvati mu se na poziv. Dakle, pravo muslimana jeste da mu se drugi musliman odazove kada ga pozove. Peta dužnost: i kada kihne reći mu ‘jerhamukellah’ (Allah ti se smilovao), jer je kihanje blagodat od Allaha i reakcija kojom se izbacuje strano tijelo, što čovjeka čini odmornijim. Zbog toga je propisana zahvala na ovoj Allahovoj blagodati, a onome ko čuje kihanje, propisano je da kaže: Jerhamukellah (Allah ti se smilovao). Onaj ko je kihnuo nakon toga treba kazati: “Jehdikumullahu ve juslihu balekum (Allah te uputio i stanje popravio).” Onaj ko se ne zahvali Allahu, ne zaslužuje da mu se kaže: jerhamukellah, a ne treba zbog toga da kori nikog osim sebe.

Od Ebu Hurejre, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., kada bi kihnuo, stavljao ruku ili odjeću na svoja usta i spustio glas. (Hadis prenose Ebu Davud i Tirmizi koji kaže: “Hadis je hasen-sahih.”  

Vjerodostojan – Hadis bilježi Tirmizi

Objašnjenje

Hadis upućuje na pravila lijepog ponašanja prilikom kihanja, tako da je lijepo onom ko kiše da ne pretjeruje sa glasnim kihanjem i da ne podiže glas, nego će ga prigušiti i prekriti lice, ako je to moguće.

Ebu Seid, radijallahu anhu, veli da je Božiji Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Kad čovjek zijeva, neka svoju ruku stavi na usta, zbog toga što šejtan uđe u njega.”  

Vjerodostojan – Hadis bilježi imam Muslim

Objašnjenje

Ovdje Resulullah preporučuje da čovjek prilikom zijevanja stavi ruka na usta. Najbolje je da čovjek suspreže zijevanje onoliko koliko može, pa makar stavio ruku na usta. To je tako, jer šejtan uđe u čovjeka kad zijeva, ako drži usta otvorenim i smije mu se. Ulazak šejtana spriječit će se stavljanjem ruke na usta. Pokuđeno je dakle zijevati na način koji je drag šejtanu. 

Prenosi se od Ebu Hurejre, radijallahu ‘anhu, da je rekao: „Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, rekao je: ‘Šest je prava muslimana prema drugom muslimanu: kada ga sretneš, nazovi mu selam, kada te pozove (na svadbu i slično), odazovi mu se, kada ti traži savjet, posavjetuj ga, kada kihne pa zahvali Allahu, nazdravi mu; kada bude bolestan, obiđi ga, a kada umre, otiđi mu na dženazu.'“  

Vjerodostojan – Hadis bilježi imam Muslim

Objašnjenje

Islam je vjera ljubavi i bratstva, i tome podstiče, te su zbog toga propisani uzroci (djela) koji vode ka ostvarenju ovih plemenitih ciljeva. Od najvažnijih takvih ciljeva je izvršavanje društvenih obaveza među muslimanima, kao što je: širenje selama, odazivanje na poziv, savjetovanje, nazdravljanje onom ko kihne, obilazak bolesnog i prisustvovanje dženazi umrlog. 

Ebu Hurejra, radijallahu anhu, kaže da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve selleme, rekao: “Kada neko od vas kihne, neka rekne: ‘El-hamdulillahi (Hvala Allahu)’, a neka mu brat ili drug njegov na to kaže: ‘Jerhamukellah (Allah ti se smilovao)’. Kada mu kažu: ‘Jerhamukellah’, neka im odgovori: ‘Jehdikumullahu ve juslihu balekum (Allah vas uputio i popravio vaše stanje).'”  

Vjerodostojan – Hadis bilježi imam Buhari

Objašnjenje

Ovaj hadis ukazuje na to da musliman kada kihne, treba da se zahvali Allahu Uzvišenom, jer je kihanje velika blagodat, s obzirom na to da se preko njega izbacuju nagomilane čestice koje kada bi ostale, pojavile bi se mnoge teške bolesti. Zbog toga, propisano je nakon kihanja zahvaliti se Allahu na toj blagodati. Onaj ko čuje tu zahvalu mora kazati: “Jerhamukellah!” A onaj ko je kihnuo uzvratit će: “Jehdikumullahu ve juslihu balekum!” Od kihanja, dakle, korist ima i onaj ko kihne i onaj ko je to čuo, što je odraz blagodati ove vjere prema ljudima. 

Preuzeto: (hadeethenc.com)