Česta i bitna situacija
Pogotovo našoj dijaspori
Da li će musafir spajati namaze nakon što dođe na destinaciju boravka kao putnik?
Mišljenje većine uleme, poput šafijskih i hanbelijskih pravnika, jeste da je dozvoljeno putniku u takvom slučaju spajati namaze, ali je bolje da ih klanja u njihovom vaktu. Kratit će, ali bolje je da ih ne spaja. Dokaz ovom su riječi Mu'aza b. Džebela, radijallahu anhu,: ”Na dan bitke na Tebuku Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, je odgodio namaz (podne namaz), pa je izašao i klanjao spojeno podne i ikindiju, a zatim unišao, pa je izašao i klanjao akšam i jaciju.” (Malik) Ibn Abdul-Berr je rekao: ”Ovaj hadis ima ispravan sened.”
Šejh ibn Usejmin je rekao: ”Ispravno je da je putniku dozvoljeno da spaja namaze, i dok putuje to mu je pohvalno, a kad dođe na destinaciju gdje će boraviti kao putnik onda mu je dozvoljeno ali nije pohvalno. Kad bi klanjao spajajući namaze ne bi bilo smetnje, ali ako bi klanjao bez spajanja onda bi to bilo bolje.” (Šerh mumti'a)
Mnogi ljudi pogriješe u ovom propisu jer misle da putnik mora i spajati i kratiti namaze, a ne znaju da je kraćenje namaza povezano sa putovanjem a spajanje povezano sa potrebom i poteškoćom i nije povezano samo sa putovanjem. Allah zna najbolje.
Ukoliko nastupi namasko vrijeme a osoba još u mjestu boravka a zatim krene na put, kako će klanjati taj namaz, da li skraćeno ili potpuno?
Klanjat će taj namaz skraćeno, jer se uzima u obzir stanje osobe kad bude klanjala namaz, pa ako je na putu, klanjat će kao putnik, tj. skraćeno, pa čak na početku namaskog vremena bila kod kuće. Isto je i obratno, osoba na putu, u svojstvu putnika, nije klanjala namaz nakon što je nastupilo vrijeme nego je taj namaz klanjala kad je stigla kući, u tom slučaju klanjat će kao mukim, tj. pun namaz. Allah zna najbolje!
Ukoliko neko zaboravi da klanja namaz u mjestu boravka pa otputuje i sjeti se na putu da je zaboravio namaz a isteklo vrijeme tog namaza, onda će odmah klanjati taj namaz i to potpuno. Isto tako je i ako neko zaboravi da klanja namaz dok je bio putnik pa se sjeti kad stigne svojoj kući a isteklo vrijeme tog namaza prije dolaska, onda će taj namaz klanjati skraćeno, ukoliko se radi o namazu koji se može kratiti, kao što su podne, ikindija i jacija namazi. Dokaz za to su riječi Allahova Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, koji kaže: “Ko prespava namaz ili ga zaboravi, neka ga klanja kada se sjeti.”
Kad bi putnik klanjao četvororekatni namaz bez nijjeta da će kratiti namaz pa se u toku namaza sjeti da je musafir i da može kratiti, da li će klanjati četiri ili dva rekata taj namaz?
Ispravno je da će kratiti namaz, tj. klanjati četvororekatni namaz samo dva rekata, pa čak iako nije zanijetio na početku namaza da će klanjati skraćeno jer je osnova kod namaza putnika da se četvororekatni namazi krate na dva i za to ne treba poseban nijjet. Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, klanjao bi kao putnik ashabima skraćen namaz a nije im nagovještavao to prije namaza niti im je naređivao da donesu odluku da će kratiti namaz. Allah zna najbolje!
Kolika je vremenska granica da neko može biti musafir, da li 4 ili više dana nakon što dođe u mjesto gdje je otputovao?
Oko ovog pitanja ima mnogo mišljenja, a ispravno je, a Allah zna najbolje, da putnik dok je sve putnik koji nije odlučio uzeti mjesto gdje je otputovao za stalni boravak već je došao po potrebi, pa kad je završio radi čega je došao, vratio se svojoj kući, smatra se putnikom, pa čak i znao da će ostati duže od četiri dana. Ovo mišljenje su zastupali mnogobrojni ashabi, radijallahu anhum, :
Enes, radijallahu anhu, boravio je u Šamu dva mjeseca i klanjao je kao putnik. (Bejheki)
Ibn Omer je klanjao šest mjeseci kao putnik u Azerbejdžanu zbog snijega koji ga je spriječio a zna se da se planinski snijeg se ne topi za četiri dana. (Bejheki)
Hasan je klanjao kao musafir dvije godine u Kabulu. (Abdur-Rezzak u Musannefu)
Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, sa ashabima na dan oslobođenja Meke ostao oko dvadeset dana i u tom periodu su kratili namaz i nisu postili deset dana ramazana.
Ima mnogo predaja koje ukazuju da putnička olakšica nije ograničena vremenom, već musafir je neko ko god se u običaju naroda smatra putnikom, pa čak to bilo i mjesecima. Allah zna najbolje!
Prof. Abdullah Mujić