Pitanje: Sellam, kad se povraća dok se posti, da li to prekida post?
Odgovor: Ve alejkumu-s-selam! Učenjaci su se usaglasili – kako kaže ibn Munzir – da namjerno povraćanje kvari post. Kaže Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, u vjerodostojnoj predaji:
مَنْ ذَرَعَهُ الْقَيْءُ فَلَيْسَ عَلَيْهِ قَضَاءٌ ، وَمَنْ اسْتَقَاءَ عَمْدًا فَلْيَقْضِ
”Koga nadvlada povraćanje ne treba da naposti a ko namjerno povrati treba da naposti.” Tirmizi
Kada čovjek ne može da zaustavi povraćanje koje nije izazvao u tom slučaju se smatra nenamjernim povraćanjem i ne treba da naposti jer je njegov post i dalje validan.
Namjerno povraćanje je kada postač stavi prst u grlo, pritiska stomak, miriše nešto od čega se povraća ili da gleda u nešto zbog čega može povratiti, i u tim slučajevima treba da naposti i nema razlike o količini povraćanja, pa čak ako se sasvim malo povrati ali je namjerno izazvano, onda je post pokvaren i treba da se naposti.
Ukoliko postač osjeti da mu u stomaku ”kuha” i da može lahko da povrati, u tom slučaju ne treba se natjeravati da povrati već neka se umiri i neka se samo ili smiri ili izađe, jer ako se napregne da povrati, onda se računa u namjerno povraćanje i time post biva pokvaren.
Ako je postač bolestan i ima potrebu da povrati jer time će sebi olakšati, dozvoljava mu se da namjerno povrati ali treba da taj dan naposti.
A Allah zna najbolje!
Odgovorio: Abdullah Mujić, prof.