Osnova svih vrsta trgovine ili međuljudskog poslovanja je dozvola i neće se smatrati zabranjenim osim sa dokazom. Propis reklamiranja se vraća na ispravnost i dozvolu korištenja te stvari u šerijatu i na sam način reklamiranja, da li se sastoji od harama ili ne.

Kada pogledamo kako funkcioniše reklamiranje na YT možemo zaključiti sljedeće:

1. Vlasnik YT kanala ne može određivati koje reklame će se pojavljivati, a koje ne. Vrste reklama koje se pojavljuju određuju Google algoritmi.

2. Reklame koje se pojavljuju neminovno ogroman dio njih reklamira stvari koje su šerijatski zabranjene ili se sama reklama sastoji od harama, kao što su otkrivene žene ili muzika.

Na osnovu toga se zaključuje da uključivanje reklama na YT i zarada preko toga je haram. Onaj ko to uradi ima grijeh za svakoga kome bude uzrok da pogleda ili čuje haram i ujedno novac koji od toga zaradi je haram.

Bitno je napomenuti da nije svako onaj na čijem kanalu, na nekim video klipovima, se nalaze reklame da to znači da on lično preko toga zarađuje i da je on uključio te reklame na svome kanalu. Reklame se mogu pojavljivati ako dotični klip ima u sebi copyright materijal trećeg lica koje odluči uključiti reklame na tom klipu ili da osoba koja posjećuje YT nije prijavljena na svoj račun pa joj se na osnovu toga pojavljuju reklame na svakom klipu.

Priredio: prof. Ibrahim Muratović